Do dvou týdnů od zastavení výroby v Itálii, které oznámil italský premiér Giuseppe Conte v neděli 22. března, bude na evropském trhu chybět 1 milion tun oceli. Některé strojírenské firmy, kterým se zatím dařilo vyhýbat nákaze COVID-19, nyní zvažují nebo se již rozhodly zavřít své provozy kvůli nedostatku vstupního materiálu pro výrobu strojírenských součástek.

Itálie je podle asociace Eurofer druhým největším výrobcem hutních materiálů v Evropské unii. První Německo zatím žádné omezení neoznámilo. Mnoho českých výrobců odebírá polotovary z italských hutí a byť jsou velkoobchody prozatím dobře zásobené, nemají vždy skladem výrobky požadované specifikace. Po uzavření výroby dodavatelů pro automotive přichází výrazný útlum i v dalších strojírenských sektorech.

Velcí zahraniční výrobci zemědělských či stavebních strojů jako Claas, Pöttinger či JCB zvažují zavření provozů. Zakázky se však neruší, termíny realizace se posouvají o 2-3 týdny. Po opětovném nastartování trhu očekáváme dramatické zvýšení poptávek a velký tlak na české firmy v rychlosti realizace.

Využijte aktuální situace a připravte se na obnovu poptávky od zahraničních zadavatelů. Registrujte se zdarma do naší platformy, vyplňte svůj firemní profil a získejte náskok před konkurencí. Budeme vás informovat hned, jak dorazí nové poptávky odpovídající vašim technologiím.